20 września 2019 r. odbyła się organizowana przez Unię Szefów Firm Zamojszczyzny konferencja dotycząca głównie rozwoju infrastruktury kolejowej w związku z rozbudową Lubelskiego Zagłębia Węglowego.
Gośćmi specjalnymi byli:
• Adam Gawęda – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii
• Leszek Skiba – Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów
• Adam Zamoyski
Przedstawiciele rządu przedstawili nam możliwości wsparcia ze strony władz. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Adam Gawęda odniósł się do rozwoju regionu i inwestycji w związku z planowanym uruchomieniem kopalni węgla kamiennego w Rejowcu Fabrycznym.
Natomiast Leszek Skiba Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów o aspektach finansowych w związku z planowanymi inwestycjami.
Pan Adam Zamoyski zapoznał nas z planami, które przy współdziałaniu mogłyby wpłynąć na rozwój i promocję Zamościa i Zamojszczyzny. Wspomniał m.in. o możliwościach zagospodarowania budynku Pałacu Zamoyskich, zwrócił również uwagę na kwestie inteligentnej ekologii.
Prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny, Jacek Socha wspomniał o chęci powołania Klubu Zamościan, ludzi związanych z Zamościem którzy będą wspólnie rozwijać inicjatywy ważne dla regionu.
Przedstawiciele PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Prezes Zbigniew Tracichleb oraz Doradca Spółki Józef Marek Kowalczyk przedstawił zebranym gościom infrastrukturę oraz realizowane i planowane inwestycje PKP LHS Sp. z o.o. Spółka funkcjonuje w ramach zintegrowanej struktury, jako zarządca infrastruktury i przewoźnik towarowy. Atutem linii LHS jest transport towarów bez konieczności przeładunku na granicy polsko – ukraińskiej.
PKP LHS świadczy kompleksową obsługę w zakresie kolejowego transportu towarów – przewozy, spedycja, obsługa celna, przeładunki. Posiada możliwość organizacji usług spedycyjnych, w tym kontenerów, na trasie z Europy do Azji z wykorzystaniem linii nr 65. Międzynarodowa Transkaspijska Trasa Transportowa (TMTM) – Middle Corridor, prowadzi z Chin, przez Kazachstan, Morze Czarne i Ukrainę. Przesyłki docierają do Sławkowa na Śląsku, gdzie zlokalizowany jest najdalej na Zachód położony terminal przeładunkowy na linii szerokotorowej. Obecnie może on realizować przeładunki na poziomie ok. 280 tys. TEU rocznie
Z uwagi na predyspozycje logistyczne rejonu Dorohusk-Chełm-Rejowiec i zwiększające się zapotrzebowanie na surowce i materiały na ziemi lubelskiej Polskie Koleje Państwowe S.A. i władze Chełma chcąc rozwijać powołali spółkę PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.
Goście Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Tarnobrzegu zaprezentowali nowe zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w oparciu o ustawę o wspieraniu nowych inwestycji. ARP S.A. jest spółką akcyjną w nadzorze Prezesa Rady Ministrów ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa. Wspierając przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności, a także w realizacji procesów restrukturyzacji, odgrywa ważną rolę w zwiększaniu konkurencyjności polskiej gospodarki.
Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć dr Tomasza Lisa, który z humorem ale celnie podsumował „okiem Eksperta” zaprezentowane projekty, pomysły i szanse przed którymi stoi nasz region lecz wymagają one ścisłej współpracy i kooperacji.