Ostatnia konferencja organizowana przez Unię Szefów Firm Zamojszczyzny pt. „Fundusze Europejskie, wsparcie eksportu oraz zielony wodór jako główne cele dla Polskiej Gospodarki 2021-2027”, która odbyła się w dniu 4 listopada 2021 r. w Zamościu została zorganizowana przy współpracy m.in. Województwa Lubelskiego, które było Partnerem Wydarzenia.
Województwo lubelskie cechuje rozwinięty i gałęziowo zróżnicowany przemysł oraz prężnie rozwijający się sektor usług. Region dysponuje bogatą ofertą obiektów i terenów inwestycyjnych, znaczący w skali kraju jest też potencjał naukowo-badawczy. Te wszystkie elementy składają się na dobre warunki dla rozwoju gospodarczego, któremu sprzyja Samorząd Województwa Lubelskiego.
Lubelszczyzna, nazywana Bramą Wschodu, leży w paneuropejskim korytarzu tranzytowym północ−południe oraz wschód−zachód. Region posiada zaawansowane zaplecze naukowo-techniczne i przyjazne otoczenie instytucjonalne dla biznesu. Ze względu na położenie duży atut województwa stanowi dynamicznie rozwijająca się infrastruktura komunikacyjna oraz kolej szerokotorowa, ułatwiająca transport towarów do krajów Europy Wschodniej i Azji.
Bardzo istotną rolę, także z biznesowego punktu widzenia, odgrywa Port Lotniczy Lublin, który konsekwentnie rozwija usługi cargo uruchomione na początku 2021 roku.
Port przeładunkowy w Małaszewiczach, położony ok. 5 km od granicy z Białorusią, umożliwia przeładunek towarów z systemu szerokotorowego na kolej standardową.
„Kręgosłupem komunikacyjnym” regionu będzie droga S19 (część trasy Via Carpatia, łączącej Grecję z Litwą), a także rozbudowywana autostrada A2, która wraz z drogami ekspresowymi S12, S17 oraz rozbudowaną siecią kolejową, uczyni z województwa lubelskiego jeszcze atrakcyjniejsze miejsce do inwestycji i podniesie standard życia jego mieszkańców. Sieć szybkich dróg już teraz istotnie wpływa na dostępność komunikacyjną regionu.
Równie ważne dla rozwoju gospodarczego i napływu inwestycji jest przyjazne otoczenie instytucjonalne województwa lubelskiego, którego władze oferują przedsiębiorcom całą gamę instrumentów wsparcia. Firmy, które zdecydują się zainwestować w regionie, mogą ubiegać się o zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT. Poziom zwolnień podatkowych dla dużych przedsiębiorstw wynosi 50%, dla firm średnich 60% a dla mikro i małych 70%. Jest to najwyższy w skali kraju możliwy do uzyskania poziom zwolnień.
Lubelskie bardzo mocno stawia na rozwój nowej europejskiej inicjatywy społecznej i gospodarczej, jaką jest Trójmorze. Ważnym krokiem do realizacji wspólnych celów jest Deklaracja Lubelska w sprawie utworzenia Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza, którą w czerwcu w Lublinie podpisali przedstawiciele regionów z sześciu krajów Trójmorza – Bułgarii, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier – obecni na Samorządowym Kongresie Gospodarczym, II Forum Regionów Trójmorza. Sieć Gospodarcza Regionów Trójmorza, której inicjatorem jest Województwo Lubelskiej, stanie się formatem bezpośredniej współpracy między samorządami z dwunastu państw Inicjatywy.