Spotkanie Unii Szefów Firm Zamojszczyzny na temat odnawialnych źródeł energii nie umknęło uwadze mediom. Wszystkie największe tytuły w naszym regionie zamieściły na swoich łamach relację z wydarzenia, które odbyło się 22 maja. Oto krótki przegląd prasy.
TYGODNIK ZAMOJSKI
„Dużo energii pod nami”
Odnawialne źródła energii – to temat ostatniego spotkania członków Unii Szefów Firm Zamojszczyzny.
Przedsiębiorcy zebrali się 22 maja w hotelu Artis w Sitańcu. Temat spotkania nie był przypadkowy. W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Unia Europejska kładzie szczególny nacisk na innowacje. Inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną doskonale wpisują się w ten nurt. Stąd też obecność na spotkaniu USFZ specjalistów zajmujących się tematyką odnawialnych źródeł energii.
– Naszą intencją jest zainteresowanie tymi kwestiami nie tylko członków naszego stowarzyszenia, ale też wójtów, burmistrzów i starostów z Zamojszczyzny. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości zobaczymy efekty tego spotkania – powiedział Jacek Socha, prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny.
Pochodzący z Zamościa Andrzej Mazurek z firmy geologicznej Kronos mówił, że nasz region ma bogate złoża wód geotermalnych, które można wykorzystać do zasilenia sieci grzewczej, ale też – ze względu na wysoką zawartość jodu – do celów uzdrowiskowych.
– Z naszych badań wynika, że już na rogatkach miasta kilka tysięcy metrów pod ziemią znajduje się woda wysokiej wartości energetycznej. Może nawet w 60 proc. zaopatrzyć w ciepło średniej wielkości miasto – przekonywał geolog.
Jak wykorzystać geotermię opowiadał Józef Pawlikowski-Bulcyk, właściciel podhalańskich Term Szaflary, gdzie wody geotermalne wykorzystywane są do celów komercyjnych. Z kolei Zbigniew Grabania i Jan Piasek z firmy GEJZER opowiadali o praktycznych aspektach wykorzystania instalacji geotermalnej w budownictwie mieszkaniowym.
Niemiecka firma GESPA inwestująca w zieloną energię i jej prezes Karl Walter Eberlein zaprezentowała samochód z napędem elektrycznym.
Jadwiga Hereta
KRONIKA TYGODNIA
„Ekoauto pod ratuszem”
Energia odnawialna była przewodnim tematem spotkania zorganizowanego w piątek (22 maja) w Zamościu przez Unię Szefów Firm Zamojszczyzny. Wykładom towarzyszyły prezentacje. Autem na prąd, które tego dnia zaparkowało pod ratuszem, mógł się przejechać każdy.
Samochód o napędzie elektrycznym zaprezentowali przedstawiciele niemieckiej firmy GESPA – specjaliści od technologii stosowanych w energetyce odnawialnej. Auto, które w piątkowe przedpołudnie pojawiło się na Starówce wzbudziło zainteresowanie zamościan. Każdy mógł wybrać się nim na jazdę testową, a fani motoryzacji podpytać gości o parametry techniczne tego pojazdu.
Okazuje się, że standardowy model tego samochodu budowany jest we Francji, a jego komponenty produkowane są w różnych krajach europejskich. Aby doładować zamontowane w nim baterie wystarczy kabel i zwykłe gniazdko elektryczne. Są też wersje rozbudowane, z zamontowanymi na dachu panelami fotowoltaicznymi, które dodatkowo podtrzymują baterię.
Zaprezentowany w Zamościu samochód może pędzić z prędkością nawet 120 km/h, a na jednym doładowaniu przejechać ok. 130 km.
– Jest to samochód przede wszystkim dla młodych ludzi, a także osób pracujących w mieście, które zwykle jeżdżą same – mówił przedstawiciel firmy GESPA.
A cena? Taki nabytek to spory wydatek. Wersja standardowa auta na prąd to koszt rzędu 22 tys. euro.
Anna Brzozowska
GAZETA ZAMOJSKA
„W Zamościu tkwi potencjał”
Taką konkluzję można wysnuć po piątkowym spotkaniu członków Unii Szefów Firm Zamojszczyzny na temat odnawialnych źródeł energii. 22 maja w hotelu Artis w Sitańcu zaproszeni prelegenci zaprezentowali zaproszonym gościom ciekawe spostrzeżenia na temat innowacyjnych sposobów pozyskiwania energii.
Temat spotkania nie był przypadkowy. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Unia Europejska kładzie szczególny nacisk na innowacje. Inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną doskonale wpisują się w ten nurt. Stąd też obecność na naszym spotkaniu wysokiej klasy specjalistów zajmujących się tematyką odnawialnych źródeł energii.
– Naszą intencją jest zainteresowanie tymi kwestiami nie tylko członków naszego stowarzyszenia, ale też wójtów, burmistrzów i starostów z terenu Zamojszczyzny. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości zobaczymy efekty tego spotkania – powiedział Jacek Socha, prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny.
Już po wystąpieniu pierwszego prelegenta uczestnicy spotkania byli przekonani, że są świadkami ciekawego wydarzenia. Pochodzący z Zamościa Andrzej Mazurek z firmy Kronos przekonywał uczestników, że region dysponuje unikalnymi uwarunkowaniami w zakresie położenia złóż wód geotermalnych. Takie pokłady gorącej wody można wykorzystać nie tylko do zasilenia sieci grzewczej, ale również do celów uzdrowiskowych z uwagi na wysoką zawartość jodu i innych cennych pierwiastków.
– Z naszych badań wynika, że już na rogatkach miasta kilka tysięcy metrów pod ziemią znajduje się woda o wysokiej wartości energetycznej. Ciepło odebrane wodzie geotermalnej może stanowić nawet 60 procent obliczeniowego zapotrzebowania średniego miasta na ciepło i pozwala zaoszczędzić około 20 tysięcy ton paliwa umownego – przekonywał geolog.
Aby bardziej zobrazować zalety geotermii posłużono się przykładem podhalańskich Term Szaflary. Właścicielem kurortu jest Józef Pawlikowski – Bulcyk, który specjalnie pojawił się w Zamościu.
– Jako jedni z pierwszych w Polsce wykorzystaliśmy wody geotermalne do celów komercyjnych. Oferujemy bogaty zakres usług rekreacyjnych od basenów poprzez sauny aż do spa. Nasz kurort jest całkowicie prywatną, rodzinną inwestycją – powiedział Pawlikowski-Bulcyk.
Z kolei Zbigniew Grabania i Jan Piasek z firmy GEJZER opowiadali o praktycznych aspektach wykorzystania instalacji geotermalnej w budownictwie mieszkaniowym.
Dzięki niemieckiej firmie GESPA i jej prezesowi Karlowi Walterowi Eberleinowi mieszkańcy Zamościa mogli obejrzeć, a nawet przejechać się autem elektrycznym skonstruowanego według rozwiązań zaproponowanych przez niemieckich inżynierów. Niemieckie przedsiębiorstwo wchodzi w skład Elevion Group – trzeciego co do wielkości koncernu energetycznego w Niemczech. Bardzo ważnym obszarem działania firmy GESPA są inwestycje w „zieloną energię”. Prezes Eberlein opowiadał uczestnikom spotkania o najnowszych osiągnięciach firmy.
Kolejne spotkanie członków Unii Szefów Firm Zamojszczyzny odbędzie się pod koniec czerwca.
Redakcja